Abces na dásních

11.03.2024

Pacient ve věku 52 let trpěl chronickým zánětem dásně u zubu, jenž se projevoval opakovanými abscesy, které nebylo možné efektivně léčit více než rok. Po zákroku u zubaře, kdy byl zub otevřen a dočasně zaléčen s plánem definitivního uzavření po šesti měsících, zánět ani po čtyřech týdnech neustoupil. V důsledku toho se pacient obrátil na naší hirudoambulanci.

Před zahájením léčebného procesu byly důkladně prověřeny všechny potenciální kontraindikace a proveden alergický test, při kterém byly aplikovány dvě pijavice do oblasti mezi tricepsovým a bicepsovým svalem na levé paži. Následně, po vyloučení možnosti alergické reakce, byla pijavice přiložena přibližně 1 cm od centra zánětlivého ložiska přímo na dáseň. Klient terapii velmi dobře toleroval, bez jakýchkoliv nepříjemných pocitů či bolestí. Ačkoli se bezprostředně po zahájení léčebného procesu objevilo dočasné zhoršení symptomů, včetně zvýšené intenzity bolesti a otoku, klient již následující den pozoroval výrazné zmírnění bolestivých projevů a v postižené oblasti cítil jen mírné cukání. Krvácení způsobené aplikací bylo minimální. Po pěti dalších terapeutických sezeních došlo k výraznému uvolnění hnisu z abscesu, což bylo spojeno s postupným ubýváním bolesti a tlaku, což přispělo ke zmírnění symptomů a postupného útlumu zánětlivého procesu.

Přestože příčiny zánětu nebyly odstraněny a existuje riziko recidivy, hirudoterapie významně zmírnila bolesti a potlačila zánět. Klíčovým faktorem úspěšné léčby zánětu jsou některé biologicky aktivní látky obsažené v sekretu pijavic, mezi které patří:

  1. Hirudin - přírodní antikoagulant nacházející se ve slinách pijavice lékařské, hraje zásadní roli v procesu prevence srážení krve. Jeho působením dochází k inhibici trombinu, klíčového enzymu v kaskádě srážení krve, což zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Tato vlastnost hirudinu je využívána k zajištění udržení plynulého toku krve v postižených oblastech, což napomáhá nejen k lepšímu prokrvení, ale také k efektivnějšímu odvodu zánětlivých a odpadních látek z tkání. V důsledku toho se zlepšuje lokální mikrocirkulace a podporuje se regenerace poškozených tkání. Díky svému antikoagulačnímu účinku hirudin nejen že přispívá k prevenci a léčbě trombózy, ale také k celkovému zlepšení látkové výměny v postižené oblasti, což má za následek urychlení hojení a snížení zánětu.
  2. Bdelliny a egliny - tyto proteiny z pijavice lékařské, mají silné protizánětlivé účinky. Inhibují enzymy zapojené do zánětlivé reakce, čímž snižují otok a bolest a podporují rychlejší zotavení zánětlivého ložiska. Tyto látky stabilizují poškozené tkáně a zlepšují mikrocirkulaci, což usnadňuje regeneraci a odstranění odpadů.
  3. Histamin - má klíčovou roli v procesu rozšiřování cév, což přispívá k lepšímu lokálnímu prokrvení. Tento mechanismus podporuje rychlejší regeneraci tkání a efektivnější odvod zánětlivých produktů z postižené oblasti, což napomáhá celkovému procesu hojení a zklidnění zánětu.
  4. Hyaluronidáza - enzym zvyšující propustnost tkání, hraje významnou roli v léčebných procesech tím, že usnadňuje průnik léčivých látek do zánětlivého ložiska. Tímto způsobem nejenže podporuje rychlejší a efektivnější působení terapeutických substancí, ale také přispívá k rozkladu extracelulární matrix, což umožňuje lepší výměnu živin a odstranění odpadních produktů z postižené oblasti. Celkově tak hyaluronidáza zvyšuje efektivitu léčby tím, že zlepšuje distribuci léčiv v tkáních a napomáhá k rychlejší regeneraci a zklidnění zánětu.
  5. Antibakteriální peptidy - přítomné ve slinách pijavice lékařské, hrají významnou roli v prevenci a omezení růstu patogenních mikroorganismů v oblasti aplikace. Tyto peptidy mají schopnost přímo napadat a ničit bakteriální buňky, což zabraňuje jejich rozmnožování a šíření infekce. Díky tomu nejenže přispívají k ochraně postiženého místa před bakteriální kontaminací, ale také podporují celkovou obranyschopnost tkáně tím, že udržují čisté a zdravé prostředí, které je méně náchylné k infekci.

Všechny tyto látky společně působí synergicky, čímž efektivně zmírňují zánětlivý proces, podporují hojení a zlepšují mikrocirkulaci v postižené oblasti. Hirudoterapie tak poskytla pacientovi významnou úlevu a přispěla k rychlému zotavení postižené dásně, i když nutnost řešit primární příčinu zánětu zůstává.

____________________________________________________________

Mgr. Bc. Jiří Kabát | Hirudoambulance | MedicGroup Ambulance s.r.o.